Commissioner:

Rich Morgan
(773) 430-1609

Franchises:

  • Avalon Runners
  • Chi-Town Nothing But Net
  • Foster Solo Pirates
  • IL Huskies
  • Marquette Best
  • Prodigy Elite
  • Robert Taylor Panthers

2017 Windy City Qualifier Standings

1. Robert Taylor (5-0, #1 seed)
2. Marquette Best (4-1, #2 seed)
3. Prodigy Elite (3-2)
4. Nothin' but Net (2-3)
5. Huskies (2-3)
6. Avalon Runners (0-5)

2017 Varsity and Jr. Varsity Schedule

Saturday, Feb. 18 at Robert Taylor (Google map)
9:30- (R) S.O.L.O. Phoenix vs. Robert Taylor Pride Red
10:45- (R) Sharks vs. Avalon Raiders
12 pm- (V) Marquette Best 37, Chicago Heights 35
1:15- (R) Marquette Wizards vs. Chi-Town NBN
2:30- (V) IL Huskies 56, Highwood 27
3:45- (R) Prodigy White vs. Robert Taylor Pride Gray
5 pm- (R) IL Huskies vs. Outlawz (JV)
      To Robbins: NBN

Sunday, February 19 at Robert Taylor (Google map)
9:30- (R) Glenbrook vs. Huskies
10:45- (V) Chicago Heights 55,  Avalon Runners 21
12 pm- (V) Prodigy Elite 37, Highwood 34
1:15- (R) Glenbrook vs. S.O.L.O. Phoenix
2:30- (V) Robert Taylor Panthers 33, Chicago Heights 25
3:45- (V) SOLO Pirates 47, Highwood 29
5 pm- (R) Chi-Town NBN vs. Outlawz (JV)

Monday, February 20 at Robert Taylor (Google map)
9:30- (R) Robert Taylor Pride Gray vs. Gardens
10:45- (V) Huskies vs. Outlawz
12 pm- (V) Robert Taylor Panthers vs. Avalon Runners
1:15- (V) Prodigy Elite vs. S.O.L.O. Pirates
2:30- (R) S.O.L.O. Phoenix vs. Outlawz (JV)
3:45- (R) Huskies vs. Prodigy White
5 pm- (V) Marquette Best vs Chi-Town NBN

Saturday, February 25 at Marquette Park Fieldhouse (Google map)
9:30- (R) Huskies vs. Marquette Wizards
10:45- (R) Chi-Town NBN vs. Sharks
12 pm- (V) Marquette Best vs. Huskies
1:15- (R) Huskies vs. Gardens
2:30- (R) Sharks vs. Outlawz (JV)
3:45- (R) Robert Taylor Pride Red vs. Chi-Town NBN
5 pm- (R) Marquette Wizards vs. Gardens
    To Robbins: Robert Taylor

Saturday, February 25 at Sherwood Park Fieldhouse (Google map)
9:30- (V) Avalon Runners vs. Prodigy Elite
10:45- (V) Chi-Town NBN vs. S.O.L.O. Pirates
12 pm- (V) Kenosha vs. Prodigy Elite
1:15- (V) Chi-Town NBN vs. Avalon Runners
2:30- (V) Kenosha vs. S.O.L.O. Pirates
3:45- (R) S.O.L.O Phoenix vs. Prodigy White

Sunday, February 26 at Marquette Park Fieldhouse (Google map)
9:30- (LD) MSB vs. Outlawz White
10:15- (V) Outlawz vs. Avalon Runners
11:30- (R) Gardens vs. Outlaws (JV)
12:45- (V) Robert Taylor Panthers vs. Marquette Best
2 pm- (V) Outlawz vs. S.O.L.O. Pirates
3:15- (V) Marquette Best vs. Runners
4:30- (V) Robert Taylor Panthers vs. S.O.L.O Pirates

Sunday, February 26 at Sherwood Park Fieldhouse (Google map)
9:30- (LD) Prodigy Red (5-6yrs.) vs. Panther Red (5-6yrs.)
10:15- (LD) Prodigy Blue vs. Panther Black
11 pm- (R) Avalon Raiders vs. S.O.L.O. Phoenix
12:15- (R) Prodigy White vs. Robert Taylor Pride Red
1:30- (V) Huskies vs. Prodigy Elite
2:45- (R) Sharks vs Robert Taylor Pride Gray
4 pm- (V) Prodigy Elite vs. NBN

Saturday, March 4 at Sherwood Park Fieldhouse (Google map)
9:30- (R) S.O.L.O. Phoenix vs. Chi-Town NBN
10:45- (R) Sharks vs. Marquette Wizards
12 pm- (R) S.O.L.O. Phoenix vs. Huskies
1:15- (R) Robert Taylor Pride Gray vs. Avalon Raiders
2:30- (R) Robert Taylor Pride Red vs. Gardens
3:45- (R) Outlawz (JV) vs. Prodigy White
    To Chicago Heights: NBN

Saturday, March 5 at Sherwood Park Fieldhouse (Google map)
9:30- (V) S.O.L.O. Pirates vs. Huskies
10:45- (V) Prodigy Elite vs. Midwest
12 pm- (V) Avalon Runners vs. Midwest
1:15- (V) S.O.L.O. Pirates vs. Midwest
2:30- (V) Prodigy Elite vs. Chi-Town NBN
3:45- (V) Marquette Best vs. Midwest
    To Chicago Heights: Robert Taylor; Outlawz

Saturday, March 11 at Sherwood Park Fieldhouse (Google map)
9:30- (R) Prodigy White vs. Chi-Town NBN
10:45- (R) Avalon Raiders vs. Huskies
12 pm- (R) S.O.L.O. Phoenix vs. Gardens
1:15- (R) Robert Taylor Pride Gray vs. Marquette Wizards
2:30- (R) Sharks vs. Robert Taylor Pride Red
3:45- (R) Outlawz (JV) vs. S.O.L.O. Phoenix
   To Chicago Heights: Chi-Town NBN

Sunday, March 12 at Sherwood Park Fieldhouse (Google map)
9:30- (R) S.O.L.O. Phoenix vs. Pride Gray
10:45- (R) Highwood vs. Prodigy White
12 pm- (R) Glenbrook vs. Huskies
1:15- (R) Highwood vs. Wizards
2:30- (R) Glenbrook vs. Outlawz
3:45- (V) Marquette Best vs. Prodigy Elite (Qualifier)
    To Chicago Heights: Chi-Town NBN (R)

Saturday, March 18 at Sherwood Park Fieldhouse (Google map)
9:30- (R) Prodigy White vs. Gardens
10:45- (V) Robert Taylor Panthers vs. Avalon Runners (Qualifier)
12 pm- (V) Marquette Best vs. NBN (Qualifier)
1:15- (V) Prodigy Elite vs. Huskies (Qualifier)
2:30- (V) Robert Taylor Panthers vs. NBN (Qualifier)
3:45- (V) Marquette Best vs. Huskies (Qualifier)

Sunday, March 19 at Sherwood Park Fieldhouse (Google map)
9:30- (R) S.O.L.O. Phoenix vs. Sharks
10:45- (R) Outlawz (JV) vs. Wizards
12 pm- (V) Marquette Best vs. Avalon Runners (Qualifier)
1:15- (V) Huskies vs. NBN (Qualifier)
2:30- (V) Prodigy Elite vs. Avalon Runners (Qualifier)
3:45- (V) Robert Taylor Panthers vs. Marquette Best (Qualifier)

Saturday, March 25 at Robert Taylor (Google map)
9:30- (R) Avalon Raiders vs. NBN
10:45- (R) S.O.L.O. Phoenix vs. Wizards
12 pm- (R) Pride Red vs. Gardens
1:15- (R) Prodigy White vs. Outlawz (JV)
2:30- (R) Pride Gray vs. Sharks
3:45- (R) Outlawz (JV) vs. Huskies

Sunday, March 26 at Avalon Park
9:30- (R) Huskies vs. Avalon Raiders
10:45- (R) NBN vs. Gardens
12 pm- (R) Outlawz (JV) vs. S.O.L.O. Phoenix
1:15- (R) Avalon Raiders vs. Wizards
2:30- (R) Prodigy White vs. Sharks
3:45- (R) S.O.L.O. Phoenix vs. NBN

Sunday, March 26 at Robert Taylor (Google map)
9:15- (LD) 5&6 Championship
10 am- (LD) 7-9 Championship
10:45- (V) Avalon Runners vs. NBN (Qualifier)
12 pm- (V) Panthers vs. Huskies (Qualifier)
1:15- (V) Prodigy Elite vs. NBN (Qualifier)
2:30- (V) Huskies vs Avalon Runners (Qualifier)
3:45- (V) Robert Taylor Panthers vs. Prodigy Elite (Qualifier)

Windy City Qualifier History

  • 2016 - Robert Taylor Panthers
  • 2015 - Marquette Best
  • 2014 - Robert Taylor Panthers
  • 2013 - Marquette Best
  • 2012 - Robert Taylor Panthers
  • 2011 - Chi-Town NBN
  • 2010 - Foster Pirates
  • 2009 - Marquette Best
  • 2008 - Chi-Town NBN
  • 2007 - Marquette Best
  • 2006 - Foster Pirates
  • 2005 - Rainbow Jaguars
windy city

Tournament Brackets

Game Day Photos

Watch the Promo!