Check Out

Home

Small Fry Q&A

History

Title games

Officers

Famous Alumni

Small Fry Forms

Bylaws (PDF)

Camps

Links

Puerto Rico
Small Fry
Basketball

(Official Puerto Rico web site)

Qualifier results

2012
2011    2010
2009
    2008

2007
   2006
2005    2004
2003    2002

   
  2014 Measure-In: Wednesday, Jan. 22
   
 
2014 Division A Qualifier JG JP Florida
Ponce Lomas
13
0
#1 Seed
Ponce Constancia
10
3
#2 Seed
Bayamon ABB
10
3
#2 Seed (E)
Bucaplaa
10
3
Challenge
Torrimar
9
4
Challenge
Arecibo
8
5
Challenge
Caguas Libac
8
5
Challenge
Naranjito
6
7
Challenge
Toa Baja
6
7
Consolation
Barranquitas
4
9
Encantada
4
9
 
Guaynabo Cibam
2
11
 
Vega Baja
1
12
 
Juncos
0
13
 
   
 
2014 Division B Qualifier JG JP Florida
Ponce Lomas
12
0
Consolation
Arecibo
9
3
 
Naranjito
7
5
 
Ponce Constancia
6
6
 
Torrimar
5
7
 
Bayamon ABB
2
10
 
Caguas Libac
1
11
 
   
 
2014 Femenino Division JG JP
Bayamon Vaqueras
13
2
Luquillo
13
2
Criollitas de Caguas
9
6
Valencianas Juncos
7
8
CIAPR
3
12
Vega Baja
0
15
   
 
2014 Rookie Division JG JP Florida
Bayamon ABB
13
0
Rookie
Bucaplaa
11
2
Rookie
Ponce Lomas
10
3
Rookie
Arecibo Capitanes
10
3
 
Naranjito
10
3
 
Libac Caguas
9
4
 
Encantada
6
7
 
Toa Baja
6
7
 
Juncos
6
7
 
Torrimar
4
9
 
Vega Baja
3
10
 
Barranquitas
3
10
 
Caguas Libac
1
13
 
Changos Naranjito
0
13
 
   
 
2013 Division A Qualifier JG JP Florida
Bucaplaa
12
0
#1 Seed
Ponce Constancia
9
3
#2 Seed
Jardines de Caparra
8
3
#2 Seed (E)
Guaynabo GBA
8
4
Challenge
Toa Baja
8
4
Challenge
Torrimar
8
4
Challenge
Naranjito
7
5
Challenge
Bayamon ABB
7
5
Challenge
Caguas Libac
3
9
 
Guayama GBC
3
9
Juncos
2
10
 
Vega Baja
2
10
 
Encantada
1
11
 

 

2013 Division B Qualifier JG JP Florida
Arecibo Capitanes
11
1
Challenge
Bayamon ABB
9
3
Challenge
Bucaplaa
8
4
 
Naranjito
1
11
 
Caguas Libac
1
11
 

 

2013 Femenino Division JG JP Florida
Bayamon Vaqueras
11
1
 
Bayamon Basket
10
2
 
Caguas Libac Criollitas
9
3
 
Luquillo A
5
7
 
Ponce Leonas
5
7
 
Vega Baja
2
10
 
Luquillo B
0
12
 

 

2013 Rookie Division JG JP Florida
Bayamon ABB
14
0
Rookie
Ponce Constancia
12
2
Rookie
Arecibo Capitanes
10
4
Rookie
Bucaplaa
7
7
 
Naranjito
6
8
 
Vega Baja
4
10
 
Torrimar
2
12
 
Caguas Libac
1
13
 

 

   
 
2012 Division A Qualifier JG JP Florida
Bucaplaa
15
1
#1 Seed
Encantada
14
2
#1 Seed (E)
Juncos
13
3
#2 Seed
Bayamon ABB
13
3
Challenge
CIAPR
11
5
Challenge
Naranjito
10
6
Challenge
Ponce Constancia
10
6
Challenge
Arecibo Capitanes
9
7
Challenge
Guayama GBC
9
7
Challenge
Torrimar
8
8
Jardines de Caparra
8
8
 
Hatillo
5
11
 
Molinas Basketball
4
12
 
Toa Baja
4
12
 
Caguas Libac
1
15
 
CIBAM
1
15
 
Vega Baja
0
16
 


2012 Division B Qualifier JG JP Florida
Bucaplaa
17
1
Challenge
Juncos
12
6
Challenge
Torrimar
12
6
 
Bayamon ABB
8
10
 
Ponce Constancia
6
12
 
Arecibo Capitanes
6
12
 
Naranjito
1
17
 


2012 ROOKIE Qualifier JG JP Florida
Bucaplaa
15
1
Rookie
Arecibo Capitanes
15
1
Rookie
Hatillo
13
3
Rookie
Jardines de Caparra
12
4
 
Ponce Constancia
11
5
 
Caguas Libac
9
7
 
Bayamon ABB
6
10
 
Toa Baja
6
10
 
Naranjito
5
11
 
Guayama GBC
5
12
 
Constancia
1
15
 
Molina Basketball
0
16
 
 

2011 Division A Qualifier JG JP Florida
TORRIMAR
15
2
#1 Seed
BUCAPLAA
15
2
# 2Seed
PONCE CONSTANCIA
15
2
# 3 Seed (E)
BAYAMON ABB
14
3
Challenge
ENCANTADA
12
5
Challenge
NARANJITO
12
5
Challenge
GUAYAMA GBC
11
6
Challenge
MOLINA BASKETBAL
11
6
Challenge
JUNCOS
10
7
Challenge
ARECIBO
9
8
Challenge
GUAYNABO GBA
8
9
 
FRAIGCOMAR
5
12
 
C.I.A.P.R.
5
12
 
BAYAMON VAN SCOY
6
11
 
CAGUAS LIBAC
3
14
 
HATILLO
2
15
 
PATILLAS
1
16
 
TOA BAJA
0
17
 

2011 Division B Qualifier JG JP Florida
ARECIBO
14
2
Challenge
BUCAPLAA
14
2
Challenge
TORRIMAR
11
5
Consy
VAQUERAS GIRLS
11
5
 
GBA GUAYNABO
9
7
Consy
CAGUAS LIBAC
5
11
 
NARANJITO
4
12
 
VAN SCOY GIRLS
3
13
 
BAYAMON VAN SCOU
1
15
 

ROOKIE Qualifier JG JP Florida
HATILLO
13
1
Rookie
TOA BAJA 1
13
1
Rookie
ARECIBO
12
2
Rookie
FRAIGCOMAR
10
4
 
GBA
10
4
 
BUCAPLAA
9
5
 
PONCE CONSTANCI
8
6
 
VAN SCOY
7
7
 
CAGUAS LIBAC
7
7
 
GUAYAMA GBC
5
9
 
C.I.A.P.R.
4
10
 
TORRIMAR
3
11
 
TOA BAJA 2
2
12
 
VAQUERAS GIRLS
1
13
 
ENCANTADA
0
14
 
 
 
  2010 Division -A - QUALIFIER JG JP    Florida
1
BUCAPLAA 15 1
No. 1 seed
2
PONCE CONSTANCIA 15 1
No. 2 seed
3
GUAYNABO GBA 14 2
No. 2 seed (E)
4
C.I.A.P.R. 14 2
Challenge
5
BAYAMON ABB 11 5
Challenge
6
ARECIBO 10 6
Challenge
7
FRAIGCOMAR 10 6
Challenge
8
TORRIMAR 10 6
Challenge
9
JUNCOS 8 8
Challenge
10
GUAYAMA 7 9
Challenge
11
CAGUAS LIBAC 7 9
Challenge
12
ENCANTADA 7 9
Challenge
13
MOLINAS BASKET 5 11
14
NARANJITO 4 12
15
CAPARRA HEIGHTS 4 12  
16
PATILLAS 1 15  
17
HATILLO 1 15  
18
VAN SCOY 1 15
 
DIVISION B JG JP
1
GUAYNABO GBA 13 0
TBA
2
BAYAMON ABB 11 2
Consy
3
ARECIBO 8 5  
4
BUCAPLAA 7 6
5
CAGUAS LIBAC 4 9
6
TORRIMAR 4 9
7
BAYAMON VAQUERAS 3 10
8
JUNCOS 2 11
  ROOKIE JG JP
1
GUAYNABO GBA 14 1
Jr. Varsity
2
FRAIGCOMAR 14 1
Jr. Varsity
3
ARECIBO CAPITANES 10 5
Jr. Varsity
4
BAYAMON ABB- A 9 6
5
C.I.A.P.R. 9 6
6
BUCAPLAA 4 11
7
GBA- B 3 11
7
ENCANTADA 2 13  
7
BAYAMON ABB- B 0 15  
 
 
  2009 Division -A - JJ JG JP    Florida
1
BUCAPLAA 13 13 0
#1 Seed
2
GUAYNABO GBA 13 12 1
#2 Seed
3
FRAIGCOMAR 13 11 2
#3 Seed
4
PONCE 13 10 3
Challenge
5
BAYAMON ABB 13 9 4
Challenge
6
ARECIBO CAPITANES 13 6 7
Challenge
7
TORRIMAR     13 6 7
Challenge
8
JUNCOS 13 5 7
Challenge
9
GUAYAMA 13 5 8
Challenge
10
CAGUAS LIBAC 13 5 8  
11
BAYAMON COWBOYS 13 4 9  
12
VAN SCOY 13 4 9  
13
PATILLAS 13 1 12
14
HATILLO 13 0 13
 
DIVISION B JJ JG JP
1
BUCAPLAA 14 12 1
Challenge
2
GUAYNABO GBA 14 12 2
Consy
3
FRAIGCOMAR 14 11 3
Consy
4
BAYAMON COWBOYS 14 8 6
5
JUNCOS 14 5 9
6
BAYAMON ABB 14 3 11
7
VAQUERAS 14 3 11
8
GBA CONQUI 14 1 13
  ROOKIE JJ JG JP
1
FRAIGCOMAR 12 10 2
Jr. Varsity
2
GUAYNABO GBA 12 10 2
Jr. Varsity
3
BAYAMON ABB 12 8 4
Jr. Varsity
4
BAYAMON COWBOYS 12 6 6
5
ARECIBO CAPITANES 12 5 7
6
BUCAPLAA 12 2 9
7
TORRIMAR 12 1 11
 
 

2008 QUALIFIER- FINAL

  Qualifier schedule, results- 2008 (PDF)
 

DIVISION A

JJ

JG

JP

Fla.

1

FRAIGCOMAR

15

15

0

#1 seed

2

BUCAPLAA - A -

15

14

1

#2 seed

3

GUAYNABO BASKET

15

13

2

#2 seed (East)

4

GUAYAMA

15

11

4

Challenge

5

PONCE CONSTANCIA

15

11

4

Challenge

6

BAYAMON ABB

15

10

5

Challenge

7

BORINQUEN COQUI

15

8

7

Challenge

8

LIBANOR

15

8

7

Challenge

9

JUNCOS

15

7

8

Challenge

10

BAYAMON COWBOYS

15

7

8

Challenge

11

HATILLO

15

5

10

 

12

CAGUAS LIBAC

15

4

11

 

13

VAN SCOY

15

3

12

 

14

TORRIMAR

15

2

13

 

15

LUQUILLO

15

2

13

 

16

SANTURCE

15

0

15

 
           
 

DIVISION B

JJ

JG

JP

 

1

GUAYNABO

13

12

1

Challenge

2

BUCAPLAA - B -

13

11

2

consy

3

BAYAMON ABB

13

11

2

consy

4

FRAIGCOMAR

13

9

4

consy

5

BAYAMON COWBOYS

13

6

7

 

6

JUNCOS

13

5

8

 

7

BUCAPLAA PUMAS

13

5

8

 

8

LIBANOR

13

4

9

 

9

GUAYNABO BASKET

13

3

10

 

10

SANTURCE

13

0

13

 
 

Qualifier Standings- A Division

2007

FINAL

 
 

EQUIPOS

JG

JP

Florida

1

FRAIGCOMAR

17

0

#1 seed

2

BUCAPLAA

15

2

#2 seed

3

PONCE CONSTANCIA

15

2

#3 seed

4

HATILLO

15

2

Challenge

5

BAYAMON ABB

13

4

Challenge

6

TORRIMAR

11

6

Challenge

7

LIGA MICKEY

10

7

Challenge

8

CAPARRA

9

8

Challenge

9

BAYAMON COWBOYS

9

8

Challenge

10

BORINQUEN COQUI

9

8

Challenge

11

LUQUILLO

7

10

 

12

MANATI

7

10

 

13

JUNCOS

4

13

 

14

CAGUAS LIBAC

4

13

 

15

COROZAL

4

12

 

16

SANTURCE

2

15

 

17

C.I.P.R

2

15

 

18

CAROLINA BALOM

0

17

 
 

Qualifier Standings- B Division

 

FINAL

 
 

EQUIPOS

JG

JP

Florida

1

BUCAPLAA

11

1

consy

2

FRAIGCOMAR

11

1

consy

3

BAYAMON ABB

7

5

 

4

BUCAPLA PUMAS

6

6

 

5

CAPARRA

4

8

 

6

TORRIMAR

4

8

 

7

MANATI

0

12

 
 

FINAL 06 Qualifying results

     
 

EQUIPOS

Orlando

J G

J P

1

BUCAPLAA -A

#1 seed

18

0

2

FRAIGCOMAR

#2 seed

15

3

3

COROZAL - A -

#3 seed

15

3

4

PONCE CONSTANCIA

Challenge

15

3

5

HATILLO

Challenge

15

4

6

CAROLINA BALOM

Challenge

14

4

7

MANATI - A -

Challenge

12

6

8

JUNCOS

Challenge

10

8

9

TORRIMAR - A -

Challenge

9

9

10

SANTURCE

Consy

8

10

11

BUCAPLAA -B-

Consy

8

10

12

COROZAL - B -

Consy

7

11

13

BORINQUEN COQUI

 

7

11

14

CAGUAS LIBAC

 

6

12

15

BAYAMON COWBOYS

 

6

12

16

CAPARRA C CLUB

 

4

14

17

MANATI -B

 

2

16

18

TORRIMAR - B -

 

2

16

19

C.I.A.P.R.

 

1

17

2005 Qualifier Tournament Standings

1. Bucaplaa A (13-1)
2. Hatillo A (13-1)
3. Constancia (13-1)
4. Manati (10-4)
5. Santurce (10-4)
6. Torrimar (9-5)
7. Corozal (7-7)
8. Liga Mickey (7-7)
9. Borinquen Gardens (6-8)
10. Bucaplaa B (6-8)
11. Juncos (3-11)
12. Libac (3-11)
13. Hatillo AA (3-11)
14. Torrimar B (2-12)
15. Fraigcomar (0-14)

2004 Qualifier Tournament Standings

1. Torrimar A (13-0)
2. Bucaplaa  A (12-1)
3. Ponce (11-2)
4. Fraigcomar (10-3)
5. Hatillo (8-5)
    (Top five teams qualify for International Tournament)
6. Liga Mickey (7-6)
7. Santurce (7-6)
8. Borinquen Coqui (7-6)
9. Bucaplaa B (5-8)
10. Manati (5-8)
     (Sixth through 10th place will play Friendship)

2003 Qualifier Tournament Standings

1. Bucaplaa
2. Bayamón ABB
3. Fraigcomar (a)
4. Corozal
    (Top four teams qualify for International Tourna ment)
5. Constancia
6. Lib-Mickey
7. Ciapr
8. Santurce
9. Torrimar
10. Borinquen Coquis - Sportsmanship Ernesto "Tito" Castillo Cup
11. Fraigcomar (b)
     (Fifth through 11th place will play Friendship)

2003 Qualifer Champions- Bucaplaa

2002 Qualifier Tournament Standings

 
1. Bayamon Military Academy (9-1)
 2. Santurce (9-1)
 3. Bucaplaa (8-2)
 4. Torrimar (8-2)
    (Top four teams qualify for International Tournament)
 
5. Constancia (5-5)
 6. Fraigcomar (4-6)
 7. Liga Mickey (4-6)
 8. Borinquen #1 (4-6)
     (Fourth through eighth place will play Friendship; Van Scoy and Borinquen #2 also invited to play Friendship)

TIE-BREAKER GAMES
Bayamon Military 51, Santurce 50
Bucaplaa 75, Torrimar 27
Fraigcomar beat both Liga Mickey and Borinquen #1
Liga Mickey beat Borinquen #1